Henryk Kostyra


Henryk Leszek Kostyra, urodzony 10 listopada 1945 roku w Wolsztynie, był znaną postacią w polskim świecie nauki. Jako biolog oraz specjalista w dziedzinie technologii żywności i żywienia, zyskał uznanie za swoje wkład w rozwój tego obszaru badań.

W swoim dorobku akademickim pełnił funkcję profesora Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego, gdzie wykładał i prowadził badania. Jego zaangażowanie oraz pasja do nauki doprowadziły do objęcia stanowiska rektora tej uczelni w 2006 roku, gdzie z sukcesem kierował instytucją przez wiele lat.

Niestety, w pierwszym dniu nowego roku 2017 zmarł w Olsztynie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek naukowy i liczne wspomnienia wśród studentów oraz współpracowników.

Życiorys

Henryk Kostyra był znaczącą postacią w dziedzinie nauk technicznych, będąc absolwentem Uniwersytetu im. Adana Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych, a po ośmiu latach dokonał habilitacji, co znacznie podniosło jego autorytet w świecie akademickim. W okresie od 1968 do 1984 roku pełnił rolę pracownika Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie zdobył cenne doświadczenie.

Równocześnie był związany z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, a także brał aktywny udział w pracach w prezydium Komitetu Nauk o Żywności PAN oraz w Komitecie Biotechnologii PAN. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora, co pozwoliło mu na dalszy rozwój kariery akademickiej.

W 2004 roku Henryk Kostyra objął funkcję prorektora Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, sukcesywnie kontynuując dzieło swojego poprzednika, Henryka Mizerka. Po śmierci Witolda Tulibackiego, która miała miejsce 25 stycznia 2006 roku, został wybrany na rektora tej uczelni, co było ukoronowaniem jego kariery. Jego zasługi dla nauki obejmowały specjalizację w technologii, chemii i biochemii żywności.

W uznaniu swoich zasług, Kostyra był odznaczony wieloma wyróżnieniami, w tym Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Po zakończeniu swojej działalności naukowej spoczął na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie, pozostawiając po sobie trwały ślad w świecie edukacji i nauki.

Przypisy

  1. Henryk Kostyra. Nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl, 04.01.2017 r. [dostęp 03.09.2019 r.]
  2. Odszedł profesor Henryk Kostyra. ptbioch.edu.pl. [dostęp 03.01.2017 r.]
  3. Prof. dr hab. Henryk Kostyra, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.09.2019 r.]
  4. Olsztyn pożegnał Prof. Henryka Kostyrę
  5. Prof. Henryk Kostyra - wspomnienie

Oceń: Henryk Kostyra

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:13