Adam Hamrol


Adam Piotr Hamrol, urodzony 4 grudnia 1952 roku w Wolsztynie, to czołowy polski inżynier oraz wykładowca akademicki. Jako profesor nauk technicznych, Hamrol odegrał istotną rolę w kształceniu kolejnych pokoleń inżynierów.

Był również rektorem Politechniki Poznańskiej przez dwie kadencje, co potwierdza jego znaczący wpływ na rozwój tej uczelni w Polsce.

Życiorys

Adam Hamrol jest uznawanym specjalistą w dziedzinie mechaniki oraz jakości zarządzania, a jego nazwisko jest znane w środowisku akademickim i przemysłowym. W młodzieńczych latach edukacyjnych uczęszczał do liceum w Wolsztynie.

Swoją drogę akademicką rozpoczął na Politechnice Poznańskiej, gdzie w 1976 roku obronił magisterium z zakresu mechaniki i budowy maszyn. Następnie, w 1982 roku, uzyskał tytuł doktora na wydziale Budowy Maszyn tej samej uczelni, a dziewięć lat później, w 1991 roku, obronił doktorat habilitowany. Jego praca doktorska nosiła tytuł Teoretyczna i doświadczalna analiza możliwości diagnostyki i nadzorowania procesu szlifowania wewnętrznego, a w 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Jego kariera związana jest wyłącznie z Politechniką Poznańską, gdzie jako asystent rozpoczął pracę w 1976 roku w Instytucie Technologii Maszyn. W miarę zdobywania stopni naukowych awansował na adiunkta, prof. nadzwyczajnego oraz prof. zwyczajnego. W latach 1993–1999 zasiadał na stanowisku prodziekana Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania, a w latach 1999–2005 był dziekanem tej jednostki. Jako rektor uczelni pełnił swoją funkcję po raz pierwszy od 2005 do 2012 roku, po ponownej reelekcji w 2008 roku. Kierował również Katedrą Zarządzania i Inżynierii Produkcji oraz prowadził studia podyplomowe z zakresu zarządzania jakością.

Hamrol ma na swoim koncie promocję około 15 doktorów. W latach 1988–1989 był stypendystą Fundacji im. Alexandra von Humboldta, prowadząc badania na Uniwersytecie w Hanowerze. W okresie od 1990 do 2000 roku współpracował z Ośrodkiem Badawczo Rozwojowym Obrabiarek i Urządzeń Specjalnych w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na nadzorowaniu procesów wytwórczych oraz zarządzaniu jakością, ze szczególnym uwzględnieniem systemów zarządzania jakością, statystycznego sterowania procesami i metodologii Six Sigma oraz Lean management.

Przez lata był wykładowcą przedmiotów związanych z podstawami zarządzania jakością, inżynierią jakości oraz statystycznymi metodami w kontroli procesów. Jest autorem około 160 publikacji oraz książek poświęconych zarządzaniu jakością. Należy do prestiżowych organizacji, takich jak Komitet Inżynierii Produkcji PAN, Komitet Budowy Maszyn PAN oraz European Academy of Quality Sciences.

W 2015 roku objął stanowisko redaktora naczelnego czasopisma „Management and Production Engineering Review”. Hamrol jest także członkiem komitetów redakcyjnych takich czasopism jak „Mechanik” oraz „Total Quality Management & Business Excellence”. Jego wkład w świat nauki obejmuje udział w licznych projektach badawczo-rozwojowych, a także opracowywanie ekspertyz dla różnych przedsiębiorstw, dotyczących zastosowania metod statystycznych w zarządzaniu jakością procesów produkcyjnych.

Odznaczenia i wyróżnienia

Adam Hamrol otrzymał szereg wyróżnień i odznaczeń, podkreślających jego osiągnięcia oraz zasługi w różnych dziedzinach. W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pięć lat później, w 2011 roku, otrzymał Krzyż Oficerski tego samego orderu.

W 1996 roku uhonorowano go Srebrnym Krzyżem Zasługi, co dodatkowo świadczy o jego zaangażowaniu i wkładzie w rozwój społeczny. Z kolei w 2009 roku, jego działalność została doceniona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, gdzie uzyskał tytuł laureata nagrody.

W 2019 roku jego zasługi zostały uświetnione nadaniem tytułu doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej, co stanowi kolejne ważne odznaczenie w jego karierze.

Publikacje

W dorobku Adama Hamrola znajduje się wiele znaczących publikacji, które wnosiły istotny wkład w dziedzinę inżynierii i zarządzania jakością. Oto niektóre z nich:

  • „Zyklusgestaltung unter Berűcksichtigung sich ändernder Zeitkonstanten” (współautor: Z. Weiss), „VDI-Z”, nr 17, 1986,
  • „Abrasiver Verschleiss der Schleischeibe als Ursache der Schwingungsentwicklung beim Innenrundschleifen” (współautor: H.K. Tönshoff), „VDI-Z”, nr 11, 1989,
  • „Rechnerunterstűtzte experimentelle Identifikation technologischer Prozesse” (współautor: J. Wallheim), „ZWF-CIM”, nr 10, 1989,
  • „Kriterien für die Standzeitüberwachung der Schleifscheibe beim Innenrundschleifen”, „VDI-Z”, nr 4, 1990,
  • „Zapewnianie jakości w procesach wytwarzania”, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1995,
  • „Zarządzanie jakością. Teoria i praktyka” (współautor: W. Mantura), PWN, Warszawa 1998,
  • „Ohne zu zögerne-promt und sicher. Prozessicherheitsindices erlauben gezieltes und effektives Eingreifen in prozessnahe Regelkreise”, „Qualität und Zuverlässigkeit”, nr 6, 1999,
  • „Process diagnostic as a means of improving the efficiency of quality control”, „Production Planning & Control”, Vol. 1, nr 8, 2000,
  • „Zarządzanie jakością z przykładami”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Adam Hamrol otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Krakowskiej [online], gloswolsztynski.pl, 23.10.2021 r. [dostęp 18.11.2024 r.]
  2. a b c d Prof. Adam Hamrol Doktorem Honoris Causa Politechniki Krakowskiej [online], pk.edu.pl, 22.10.2021 r. [dostęp 18.11.2024 r.]
  3. M.P. z 2011 r. nr 111, poz. 1131
  4. M.P. z 2006 r. nr 4, poz. 64
  5. M.P. z 1997 r. nr 14, poz. 129

Oceń: Adam Hamrol

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:23