Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski to niezwykle interesujące muzeum skansenowe, które można znaleźć w malowniczym Wolsztynie, przy ulicy Bohaterów Bielnika 26. To miejsce stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z bogatą historią i tradycjami lokalnej architektury.
Warto podkreślić, że skansen jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Wolsztynie, co dodatkowo wzbogaca ofertę kulturalną regionu, a także umożliwia głębsze zrozumienie dziedzictwa kulturowego tej części Wielkopolski.
Historia i charakterystyka
Obiekt zajmuje powierzchnię 3,5 ha i usytuowany jest bardzo blisko północno-zachodnich granic miasta, zaledwie około 800 metrów od centrum, w malowniczym otoczeniu nad brzegiem jeziora Wolsztyńskiego.
Prace mające na celu utworzenie skansenu rozpoczęły się w 1976 roku, a po dziesięciu latach starań, w 1986 roku, placówka została oficjalnie otwarta. Jej głównym celem jest eksponowanie elementów architektury ludowej charakterystycznej dla regionu pogranicza wielkopolsko-lubuskiego.
Obiekty
Ekspozycja w Skansenie Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski przyciąga uwagę osiemnastu niezwykłymi obiektami, które są wzbogacone o autentyczne wyposażenie. Najważniejsze z nich to:
- chata parobka z Tuchorzy,
- stodoła z Solca datowana na koniec XVIII wieku,
- karczma z 1706 roku,
- gospodarstwo z Reklinka z połowy XIX wieku,
- zrekonstruowana kuźnia z Ziemina,
- chata, piec chlebowy oraz wędzarnia ze Świętna, pochodzące z początku XIX wieku,
- stodoła olęderska z Sękowa z początku XIX wieku,
- stajnia i wozownia z Szarek z XIX wieku,
- studnia z Jastrzębska Starego datowana na XVIII wiek,
- wiatrak koźlak z Wroniaw,
- tartak parowy z Wolsztyna z XX wieku, przekazany do skansenu przez Stanisława Musioła.
Całość ekspozycji ma na celu odwzorowanie układu przestrzennego wielodrożnicy, co pokazuje znaczący wpływ osadników olęderskich na rozwój tego terenu. Tarasowa konstrukcja muzeum umożliwia podziwianie walorów krajobrazowych, w tym widoków na malownicze jezioro. Dodatkowo, skansen staje się miejscem realizacji różnych imprez plenerowych, które wzbogacają jego ofertę.
Przypisy
- Zarchiwizowana kopia [online] [dostęp 09.04.2018 r.]
- Paweł Anders: Jeziora Wolsztyńsko-Zbąszyńskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1989 r., s. 111.
- a b Region Wielkopolska
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie | Parowozownia Wolsztyn | Muzeum Regionalne w WolsztynieOceń: Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski