Edward Woźniak, urodzony 5 września 1924 roku w Wolsztynie, odszedł z tego świata 11 grudnia 1983 roku w Katowicach.
Był on pułkownikiem ludowego Wojska Polskiego, a jego działalność nie ograniczała się wyłącznie do sfery wojskowej. Edward Woźniak był również dziennikarzem sportowym, który z sukcesem współpracował z prasą wojskową.
Jako działacz sportowy, angażował się w liczne inicjatywy sportowe, co przyczyniło się do popularyzacji różnych dyscyplin sportowych wśród żołnierzy oraz społeczeństwa.
Życiorys
Edward Woźniak był wielką postacią w świecie sportu i dziennikarstwa. W swoim młodzieńczym okresie uczęszczał do gimnazjum im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu, gdzie czynnie uprawiał różnorodne dyscypliny, w tym siatkówkę, piłkę nożną czy koszykówkę. W czasie II wojny światowej zajął się również lekkoatletyką. Po zakończeniu wojny, zaangażował się w działalność warszawskich klubów sportowych, takich jak Szturm Rembertów i CWKS. W 1950 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską, a później kontynuował naukę, zdobywając też dyplom z Akademii Wychowania Fizycznego.
Wielka kariera Woźniaka rozpoczęła się w 1950 roku, kiedy to zaczął pisać dla „Gazety Żołnierza”, a niedługo później rozpoczął współpracę z „Polską Zbrojną”. Od maja 1953 roku, aż do swojej śmierci 30 lat później, pełnił funkcję kierownika działu sportowego w „Żołnierzu Wolności”. Poza tym, w latach 1972-1983 był prezesem Klubu Dziennikarzy Sportowych, a także wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (UEPS) przez długi okres. Krótko pełnił też funkcję prezydenta tej organizacji w latach 1981-1982. Angażował się również w Międzynarodowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS).
W wojsku Edward Woźniak pracował w komórce sportowej Głównego Zarządu Szkolenia Bojowego. Miał na celu rozwój sportu oraz kierowanie sekcją piłki nożnej oraz sekcją hokeja na lodzie w klubie Legia Warszawa. Jego działalność sportowa była nie tylko lokalna, ale miała także znaczenie w skali krajowej, włączając działania w Polskim Komitecie Olimpijskim.
20 marca 1982 roku, w trudnym okresie stanu wojennego w Polsce, wziął aktywny udział w zebraniu założycielskim Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL, które powstało w miejsce zdelegalizowanego z instytucjonalnej woli PRL Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego praca w mediach i aktywność w organizacjach sportowych była doceniana licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej oraz różnorodne odznaczenia wojskowe i dziennikarskie.
Edward Woźniak odszedł z tego świata 11 grudnia 1983 roku. Jego ostatnią posługą było przebywanie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie znalazł wieczny spoczynek w kwaterze B4-8-3.
Przypisy
- a b Lista pochowanych. Edward Woźniak. um.warszawa.pl. [dostęp 15.08.2017 r.]
- Ostatnia droga płk. red. Edwarda Woźniaka. „Nowiny”, s. 2, nr 297 z 17-18.12.1983 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Sylwia Matysik | Robert Kubaczyk | Nikola Horowska | Bartosz Śpiączka | Tomasz Linka | Włodzimierz Wojciechowski (piłkarz) | Natalia Rybarczyk | Aneta KonieczekOceń: Edward Woźniak